Košarkaški klub

ZEKAS '75

Rača


Istorija kluba

Košarkaški klub Zekas `75 nastao je 1975. godine u Rači, mestu 32 kilometara udaljenom od Kragujevca. Opština Rača ima oko 20 000 stanovnika, dok samo mesto ima izmedu pet i šest hiljada. Košarkaška istorija ovog mesta počine početkom sedamdesetih godina prošlog veka, kada je grupa entuzijasta rešila da osnije košarkaški klub. Prvobitna ideja je bila da se, uz saglasnost Fudbalskog kluba Karađorđe, osnuje i košarkaški pala je u vodu, jer se to nikako nije sviđalo fudbalerima, tako da je klub nastao na "prevaru".

S obzirom na tadašnje propise, klub je morala da osnuje neka sportska ili društvena organizacija, a pošto su to u fudbalskom klubu, koji je tada predstavljao (nepostojeće) Sportsko društvo, odbili, grupa košarkaških zaljubljenika nije odustajala, već je osnovala Zaviʝajni klub studenata, koji je 1975. godine konaEno oformio košarkaški klub Zekas `75, iz čijeg je naziva i izvučena skraćenica ZeKaS, koji i danas postoji, a naravno klub studenata je neposredno posle toga ugašen.

Klub je u početku, što je i normalno, beležio lose rezultate, da bi od sredine osamdesetih godina prošlog veka, uz kragujevački Ranički postao sinonim za košarku u ovom delu Šumadije. Za tako nešto najzaslužnije su generacije igrača rođenih od 1967. do 1970. U takmičenju Osnovci košarkaši, koje se održavalo svake godine, generacija 1968. godišta je osvojila treće mesto u Srbiji, što je veliki uspeh, s obzirom na to koji su sve veliki gradovi bili iza Rače. u juniorskoj konkurenciji prvo je 1986. u Kragujevcu osvojeno sedmo mesto, a godinu dana kasnije, u Čačku, Zekas je takmičenje završio kao peti. Na tim turnirima su učestvovali mnogi, kasnije veliki igrači poput Vlada Divca, Miloša Babića, Saše Obradovića, Zorana Stevanovića i drugih. U seniorskoj konkurenciji Zekas je, opet sa istim generacijama, ali i sa nekoliko starijih igrača polako prelazio iz ranga u rang. Najviše se zadržao u Prvoj srpskoj ligi. U tom periodu, kroz klub su prodefilivali mnogi igrači, a najvredniji pomena su Zoran Obradović Cujak, Perica Đokivić Peca, Goran Marković Godža, Dejan Marković Beli, Saša Stojanović Roki, Zoran Stojanović Zoća, od kojih su neki kasnije igrali i u prvoligaškim klubovima, i Nikola Lončar naš slavni reprezentativac, koji je sezonu pre Partizana na dvojnu licencu igrao za klub iz Rače.

Posle toga Zekas je jednu sezonu, kao Radnički-Zekas, odigrao u Prvoj "B" saveznoj ligi. Novo ime je bilo rezultat nemogućnosti odgovora na novonastalu situaciju u društvu, i sportu kao njegovom segmentu, i ulazak para u košarku. Svilajna&269ki Radnički je obezbedio sportsku halu i pare, a Zekas rang i igrače. Od te godine (1994.) zbog sveukupne situacije, kako u samom mestu, tako i u zemlji, Zekas do 1997. ima prazan hod, kada upisuje nove dečake koji će kasnije vratiti Zekas u Drugu srpsku ligu, i osvojiti prvo mesto u regionalnoj juniorskij ligi. Najveći problem tada, a i sada je to što Rača nema sportsku halu koja po dimenzijama odgovara košarkaškoj igri. Klub i dan danas igra kao gost i kad je domaćin.

 
Free Web Hosting